سخت افزار صندوق فروشگاهی

///سخت افزار صندوق فروشگاهی

سوالی که بعد از دیدن صفحات لمسی و سخت افزار صندوق فروشگاهی پیش می آید این است که تفاوت این دستگاه با یک تبلت چیست؟

یک صندوق پوز فروشگاهی بدون سخت‌افزارهای جانبی، چیزی بیشتر از یک تبلت نیست. یعنی شما می‌توانید

نرم‌افزار صندوق فروشگاهی را خریداری نموده و بر روی تبلت نصب نمایید.

اما شما در یک فروشگاه نیاز دارید که به مشتری رسید خرید ارائه نمایید که به طور معمول

از طریق پرینتر این امر صورت می‌پذیرد. پرینتر حتی در رستوران‌ها نیز مورد نیاز است.

 

 

Store box package

سخت‌افزار مورد نیاز در یک صندوق فروشگاهی

سخت‌افزار دیگر، بارکد خوان است که استفاده متداول آن فروشگاه‌های مواد مصرفی و غذایی می‌باشد

که بارکدخوان همراه با صندوق پوز فروشگاهی هایمارت عرضه می شود.

در برخی موارد نمایشگر دوم هم از گزینه‌های قابل افزوده شدن به صندوق فروشگاهی هایمارت است.

که برای قابل مشاهده کردن اطلاعات و سایر استفاده‌ها قابل استفاده است.

علاوه بر موارد فوق، بهتر است صندوق پوز قابلیت اتصال به دستگاه کارتخوان را داشته باشد.

تا از مزایای یکپارچه‌سازی سیستم بهره برد که صندوق پوز هایمارت همه ی این ویژگی ها را دارا می باشد.

کشوی پول سخت‌افزاری است که در صندوق‌های قدیمی بسیار متداول بود اما با پیشرفت پرداخت‌های الکترونیکی در حال منسوخ شدن است و صندوق پوز از جهتی برای پرداخت هزینه و محاسبه قیمت گزینه بسیار خوبی می باشد .

همچنین صندوق های مکانیزه فروشگاهی مانند صندوق فروش هایمارت روز به روز در حال توسعه نرم افزار داخلی صندوق می باشد تا تجربه خریدی دل انگیز را برای فروشنده و مشتری فراهم کند ، لازم به ذکر است هر چه زمان می گذرد نیاز و توقع مشتریان از سوپرمارکت نیز بالاتر می رود و سوپرمارکت ها باید امکانات و ویژگی های کسب و کار خود را افزایش دهند .

 

Barcode reader

بارکدخوان ها

می رویم سراغ توضیحاتی راجب سخت افزار های مورد نیاز صندوق فروشگاهی اولین سخت افزار ما بارکدخوان است

بارکدخوان : با توسعه بیشتر تکنولوژی دستگاه های بارکدخوان پس از مدتی بعد از ورود به بازار محبوبیت بالایی پیدا کرد و با استقبال فروشنده ها و شرکت های تجاری و اداری مواجه شد

از انواع بارکد خوان های فروشگاهی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • بارکدخوان وجهی : این مدل از بارکدخوان ها بسیار مجزا از دیگر بارکد خوان ها بوده و شامل دو سنسور خطی جداگانه برای شناسایی بهتر و دقیق تر بارکد ها استفاده می شود و همچنین کیفیت بهتری در شناسایی بارکد ها نسبت به دیگر دستگاه های بارکدخوان را دارا می باشد .
 • بارکدخوان قلمی : این نوع از دستگاه های بارکدخوان شامل یک دیود نوری می شود که در سر قلم قرار می گیرد و به سادگی امکان شناسایی بارکد کالا را دارد اما کیفیت این مدل بارکدخوان زیاد خوب نیست و در بسیاری از مواردی امکان خطا و نخواندن بارکد را دارد .
 • بارکدخوان لیزری : بهترین پیشنهاد ما به شما بارکدخوان های لیزری بوده زیرا در زمان تست بارکدخوان بدون هیچ مشکلی عملکرد خوبی داشته و زمانیکه در بازار عرضه شد ایرادات نسخه های قبلی بارکد خوان در آن برطرف شده بود و تاکنون یکی از بهترین انواع بارکدخوان شناخته می شود زیرا در زمان استفاده در عین کیفیت بالا در ثبت بارکد کالا بسیار سرعت بالایی داشته و سیستم انتقال اطلاعات آن به صندوق فروشگاهی به طور هوشمندی طراحی شده است .
ویژگی بارکدخوان ها

با توجه به توضیحاتی که در مورد انواعی از بارکدخوان ها گفته شد باید به ویژگی ها و محل های استفاده از آن نیز توضیحاتی دهیم ، ویژگی ها و خصوصیات آن شامل :

 • اتصال به صندوق های فروشگاهی و صندوق های پول
 • اتصال به دستگاه های جانبی غیره مانند پرینتر و یا لیبل زن
 • شناسایی بارکد کالا ها و محصولات شناخته شده به صندوق فروشگاهی
 • افزایش سرعت حساب کردن خرید مشتری
 • راحت تر شدن حساب کردن خرید ها برای فروشنده و همچنین بالا تر رفتن کیفیت خدمات رسانی
 • و…

که به این نکته هم باید اشاره کرد که بارکدخوان ها در همه نوع از فروشگاه ها استفاده می شوند : در سوپرمارکت ها ، فروشگاه های زنجیره ای ، فروشگاه های مبلمان و اساسیه منزل و… این مسئله نشان از اهمیت و ارزش وجود بارکدخوان در پیشرفت کسب و کار شما دارد البته بارکدخوان همراه با دیگر سخت افزار های مورد نیاز صندوق پوز فروشگاهی .

ثبت فاکتور

در گذشته نحوه ثبت فاکتور خرید مشتری به صورت دستی بوده و فروشنده موظف بوده تا سفارش مشتری را به صورت دستی نوشته همچنین اگر کاهش و افزایش حجم مشتری اتفاق می افتاد فروشنده مجبور به نوشتن خرید های تازه بود اما حالا دیگر این مشکل با صندوق پوز فروشگاهی هایمارت حل شده است .

مراحل ثبت فاکتور خرید مشتری به ترتیب مراحل زیر است :

 1. ابتدا ممکن است پرینتر همراه با خود صندوق فروشگاهی به سوپرمارکت تحویل داده شود همچنین ممکن است پرینتر در خود صندوق فروشگاهی تعبیه شده باشد .
 2. درخواست چاپ فاکتور را از طریق صندوق صادر می کنید و درخواست شما به پرینتر ارسال شده و عمل چاپ فاکتور انجام می شود .
 3. باید دقت شود رول کاغذی داخل پرینتر به نحو صحیح در داخل محفظه پرینتر جا خورده باشد ممکن است با سرعت بالای چاپ فاکتور، رول کاغذی در پرینتر گیر کرده و باعث خرابی پرینتر شود پس مراقبت از پرینتر در درجه اول قرار دارد .

Store hardware

مانیتور صندوق فروشگاهی

دیگر عضو صندوق های فروشگاهی، مانیتور آنها می باشد اشتباه نکنید مانیتور برعکس تصور بسیاری از فروشندگان که می گویند مهم نیست اهمیت بسیاری داشته و انواع مانیتور و همچنین کیفیت آنها برای صندوق فروشگاهی بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد .

برای توضیح دقیق تر در مورد مانیتور های صندوق فروشگاهی ، یک به یک هر کدام را شرح می دهیم :

 1. تعداد محدودی از صندوق های فروشگاهی مانیتور های غیر لمسی دارند و با موس اختیارات و کنترل های صندوق فروشگاهی را در دست می گیرند .
 2. در بسیاری از صندوق های فروشگاهی مانیتور های لمسی LCD استفاده می شود که فعل و انفعالات صندوق فروشگاهی با استفاده از تاچ مانیتور انجام می شود.
 3. در تعدادی از صندوق های فروشگاهی نیز از ماینتور لمسی LED استفاده می شود که علاوه بر کیفیت تاچ لمسی کیفیت تصویر بهتری نسبت به مانیتور های LCD دارد.

با استفاده موارد ذکر شده به همراه هم به صورت یک پکیج صندوق فروشگاهی می توانید عملکرد فروش را بالا برده و خرید تعداد بیشتری از مشتریان را در مدت کوتاهی راه بیاندازید.

همچنین اگر در پکیج صندوق فروشگاهی به دنبال نرم افزار صندوق فروشگاهی می گردید جواب سوالات شما را می دهیم در این بخش توضیحاتی راجب بخش نرم افزار صندوق فروشگاهی هایمارت گفته شده است.

یک پکیج صندوق فروشگاهی می تواند جزو موارد زیر باشد :

کیبورد صندوق فروشگاهی

کیبورد صندوق فروشگاهی وسیله ای است که با آن نام محصول مورد نظر خود را در فیلد جستجو وارد می کنید وسیله ای که کاربری راحتی دارد و در گذشته کیبورد صندوق فروشگاهی به صورت سخت افزاری بوده و تایپ با کیبورد رومیزی انجام می شد ولی با گذشت زمان به مرور این رویه برای صندوق های فروشگاهی منسوخ شده و کیبورد صندوق فروشگاهی برای راحتی بیشتر و سهولت در استفاده در محیط نرم افزاری صندوق فروشگاهی به صورت یک کیبورد نرم افزاری طراحی و قرار گرفته است

همچنین امکان تغییر تایپ زبان به انگلیسی برای این کیبورد ها وجود دارد ( برای مشاهده دیگر امکانات صندوق فروشگاهی اینجا کلیک کنید )

Store hardware2

پشتیبانی سخت افزاری

هر وسیله الکتریکی و الکترونیکی امکان خرابی به دلایل مختلف دارد که یکی از آن دلایل قدیمی شدن است ، شما باید قبل از خرید صندوق فروشگاهی حتما به سطح پاسخگویی بخش پشتیبانی آن سازمان دقت کنید که پاسخگو هستند یا خیر !!

و همچنین کارشناسان پشتیبانی سخت افزار مورد نیاز صندوق فروشگاهی را همراه خود دارند تا بتوانند آن را تعمیر کنند؟!

بعضا مشاهده می شود یک قسمت سخت افزاری داخل صندوق دچار مشکل می شود این مورد برمیگردد به کیفیت پشتیبانی که بعد از مطلع شدن از مشکل شما ، مشکل را در چه مدت زمانی برطرف می کنند .

تجهیزات صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی باید امکانات مختلفی برای اتصال به وسایل سخت افزاری مختلف را دارا باشد امکاناتی مانند :

 • پورت USB : برای اتصال سخت افزار هایی مانند پرینتر ، بارکدخوان ، لیبل زن و دیگر سخت افزار های خارجی
 • پورت کابل اینترنت : اتصال به مودم و وصل شدن صندوق به اینترنت برای ویزگی فروش آنلاین ( صندوق فروشگاهی هایمارت )
 • پورت HDMI : برای اتصال صندوق به مانیتور دیگر به منظور نمایش اطلاعات هم در نمایشگر صندوق فروشگاهی هم در نمایشگر دیگر
 • پورت ورودی منبع تغذیه : برای اتصال صندوق به برق استفاده می شود

صندوق فروشگاهی لمسی

لمسی بودن صندوق فروشگاهی یک ویژگی بسیار مهم و تاثیر گذار در کار با آن است همچنین میزان حساسیت تاچ نمایشگر بسیار مهم است.

باید سطح حساسیت لمسی صفحه نسبت به تاچ انگشتان جوری باشد که با کمترین مقدار فشار دست روی صفحه ، تاچ صفحه فعال شده و کاربر بتواند با صندوق کار کند.

معمولا صفحه نمایش لمسی صندوق فروشگاهی در ابعاد بین ۱۴ اینچ تا ۲۴ اینچ می باشد ( صندوق فروشگاهی هایمارت نمایشگری در ابعاد ۱۵ اینچ دارد )

فیش پرینتر

یکی از سخت افزار های مهم صندوق فروشگاهی قابلیت اتصال به پرینتر ، برای چاپ فیش خرید مشتری می باشد .

و نکته خیلی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که باید از دید مشتری نیز به این قضیه توجه کرد مشتریان خیلی مشتاق هستند تا مقدار خرید و مبلغ خرید خود را مشاهده کنند تا اطمینان بیشتری از خرید خود داشته باشند .

موارد ذکر شده بالا بسیار مهم بوده و داشتن همگی این امکانات با هم باعث می شود کیفیت بهتری در خدمات رسانی و رضایت مشتریان خود داشته باشین .

همه این ویژگی ها در صندوق مکانیزه فروشگاهی هایمارت وجود دارد و در آینده امکانات جانبی دیگری به صندوق هایمارت اضافه خواهند شد

 

دیدگاه خود را بنویسید