تاریخچه صندوق فروشگاهی

///تاریخچه صندوق فروشگاهی

صدای زنگ صندوق های فروشگاهی همیشه برای ما صدایی دل  نشین بوده و حالتی نوستالژی برای ما ایجاد میکند. اما سوالی که وجود دارد این است که سیر تکامل این صندوق ها چگونه بوده و منشا پیدایش و اختراع آن ها کجا بوده؟ تاریخچه صندوق فروشگاهی چیست؟

صندوق فروشگاهی چیست؟

صندوق فروشگاهی دستگاهی است که در یک فروشگاه و یا مشاغل مرتبط با فروش، وظیفه ی ثبت اقلام فروخته شده و همچنین دریافت وجه را بر عهده دارد. این دستگاه ها محاسبات مالی و امور حسابداری سوپرمارکت ها را نیز انجام می دهند. صندوق های مدرن از دو بخش نرم افزار صندوق فروشگاهی و سخت افزار آن تشکیل شده اند. برای ورود اطلاعات معمولا از یک بارکد خوان استفاده میکنند و دیگر تجهیزات که میتوانید آن ها را در سخت افزار صندوق فروشگاهی مشاهده کنید. پیشرفت تکنولوژی تاثیر زیادی بر نرم افزار صندوق های فروشگاهی گذاشته است و امکانات زیادی در اختیار مخاطبان این صندوق ها قرار داده است.

تاریخچه صندوق فروشگاهی

با پیشرفت هرچه بیشتر تکنولوژی در قرن بیست و یکم خرده فروشان در حال  استفاده از انواع تکنولوژی در مشاغل خود هستند. صندوق فروشگاهی سوپرمارکت تبدیل به بخشی جدایی ناپذیر از امکانات سوپرمارکت ها تبدیل شده است. بسیاری از فروشندگان از قدرت این سیستم ها اطلاعاتی ندارند، این صندوق ها روند کار آنها را بسیار راحت تر از گذشته کرده کافیست یکبار از این صندوق های مدرن استفاده کنید تا راحتی تکرار نشدنی را در فروش تجربه کنید.

صندوق های اولیه

جیمز ریتی (James Jacob Ritty) مخترع آمریکایی، صاحب فروشگاهی بود که در آن کارمندان پول گرفته شده از مشتریان را به صورت دزدی بر می داشتند. جیمز پس از فهمیدن این موضوع، در سفری که با کشتی به اروپا داشت، جذب سیستمی شد که تعداد چرخش پروانه کشتی بخار را اعلام می کرد. این موضوع باعث شد طرح اختراع دستگاهی به عنوان صندوق فروشگاهی به ذهنش خطور کند که با استفاده از آن، مقدار پول مشخص وارد صندوق شود. این شروعی تحولی در سیستم فروش بود که از ایده ای ساده به ذهن جیمز ریتی رسیده بود.

به محض آن که ریتی پس از سفر خود، به دیتون (شهری در ایالت اوهایو ایالات متحده آمریکا) رسید با کمک برادرش جان، یک مکانیک ماهر را استخدام کردند و شروع به کار بر روی یک طراحی اولیه برای چنین دستگاهی کردند. آنها تلاش بسیاری کردند و در همگی شکست خوردند. در میان این تلاش ها موفق به ساخت دستگاهی شدند که با فشار دادن یک کلید، مقدار مشخصی از پول را نشان می داد. سر انجام تلاش های آنها جواب داد و موفق به اختراع نخستین صندوق فروشگاهی شدند. جیمز و جان ریتی طرح خود را در ۴ نوامبر سال ۱۸۷۹ میلادی به عنوان “Cashier Uncircumble Ritty” اختراع کردند و در سال ۱۸۸۳ حق امتیازش را به ثبت رساندند.

تغییرات اولیه در طرح صندوق های فروشگاهی

مدت کوتاهی پس از این ثبت اختراع، ریتتی از مسئولیت اداره کردن تولید و فروش این دستگاه خسته شد. به‌طوری‌که تمام منافع خود را در تجارت صندوق فروشگاهی به شخصی به نام یعقوب اچ. اکرت ساکن شهر سین سیناتی (در اوهایو آمریکا)، که فروشنده ظروف شیشه ایی و چینی بود واگذار نمود.

او شرکت تولید ملی را تأسیس نمود و در سال ۱۸۸۴ اکرت این شرکت را به جان اچ. پترسون فروخت.  پترسون اسم شرکت را به شرکت صندوق پول شمار ملی تغییر نام داد و صندوق پول شمار را با اضافه کردن یک رول کاغذ به ان بهبود بخشید تا تراکنش های مالی و فروش را ثبت نموده در نتیجه رسید ارائه نماید. هدف اصلی از اعلام وصول حفاظت از کلاهبرداری های در حال افزایش بود. صاحب کسب و کار می‌تواند رسید را بخواند تا اطمینان حاصل نماید که صندوقداران برای هر معامله مبلغ صحیح را از مشتریان دریافت می‌نمایند.این کار باعث شد تا از کشو صندوق فروشگاهی اختلاس نشود.

ثبت ‌های مالی اولیه کاملاً مکانیکی بودند و قبض رسید ارائه نمی‌کردند. کارمند مجبور بود تا درهربار انتقال وجه به صندوق پول شمار مبلغ فروش را در ان ثبت نماید. و زمانی که کلید را بطور کامل در ان قرار می‌داد، کشو باز شده و زنگ می‌زد. اینکار به مدیر خبر می‌داد که فروش در حال انجام است. ان ماشین های اصلی چیزی جز ماشین های ساده محاسباتی نبودند.

پیشرفت صندوق ها

در سال ۱۹۰۶، مخترع چارلز اف. کترینگ، هنگام کار کردن در یک شرکت صندوق فروشگاهی، توانست یک صندوق را با یک موتور الکتریکی طراحی کند.بعد از وی برادران  سام و هنری گراس صندوق های فروشگاهی پیشرفته ای طراحی کردند که در سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ بهصندوق های فروشگاهی « گراس / Gross » معروف شد. این صندوق ها در اوایل سال ۱۹۷۱ در بریتانیا به سیستم ده دهی معروف بود. هنری مدلی دیگر برای این صندوق ها طراحی کرد که می‌توانست پول های رایج را از درشت به خرد تغیير دهد. همچنین برای باز کردن کشوی پول برخی از آن ها نیاز به رمز عبور یا مانند گذشته نیاز به کلید داشتند.

صندوق های امروزی

تا کنون شرکت ها و افراد مختلفی در زمینه صندوق فروشگاهی کار کرده اند که روز به روز بر قابلیت ها و امکانات آن افزوده شده است. اکنون امکانات بی نظیری به این صندوق ها افزوده شده است از قبیل آن ها می توان به بارکدخوان،پوز، صفحه لمسی و … اشاره کرد.

امروزه، صندوق‌های فروشگاهی بسیاری مانند کامپیوترهای فردی عمل می‌کنند که دارای سیستم عامل بوده و بسیاری از آن‌ها دارای صفحه نمایش لمسی هستند. در حالت پیشرفته تر، این صندوق ها تحت شبکه کار خواهند کرد که از راه دور، امکان ثبت و تغییر اطلاعات و همچنین عیب یابی به کار می روند. پس از آشنایی با تاریخچه صندوق فروشگاهی سیر تکاملی این دستگاه ها را درک کردم و در استفاده از آنها میتوانیم بهتر عمل کنیم.

دیدگاه خود را بنویسید